Widoki przez okno (pogodowe).

Zima 2022 jest, mimo śnieżnego początku, dość ponura, szara i wietrzna – moim najbardziej aktywnym, SMS-owym znajomym, jest alarm RCB. Udało się jednak upatrzyć jedną sobotę z pogodowym „okienkiem”, toteż udałem się na narty. Znów jednak wybrałem opcję skiturową, jako że ostatnio samotne wałęsanie się po lasach cenię bardziej od tłoczenia się w kolejkach do wyciągów. Więcej na nartach pojeżdżę może w lecie, gdy ludziom nie w głowie są narty i lodowcowe stoki świecą pustkami 😃.
Miejscem startowym było Červenohorské sedlo – na wszelki wypadek zacząłem dość wysoko, bo w dolinach śniegu nie ma jakoś za dużo.
 

 
Stamtąd poczłapałem sobie w stronę Keprnika, jednego z wyższych szczytów w Jesenikach (1423 m.n.p.m.). Aby uniknąć płaczących dzieci i nie deptać torów dla biegówek, dość szybko zboczyłem w las, gdzie czekała cudowna warstwa puchu, po której sunęło się bezszelestnie jak po miękkiej piance.
 

 
Po drodze zahaczyłem o szczyt Červenej hory, skąd można rzucić okiem w złowrogą otchłań wąwozu Sněžná kotlina, w którą fajnie byłoby zjechać na nartach, ale straszą lawinami i rezerwatem przyrody.
 

 
W przeciwieństwie do poprzednich wyjazdów, tym razem wycieczka nie polegała na tym żeby najpierw tylko chodzić, a potem tylko zjeżdżać, więc musiałem raz foki zakładać, a raz ściągać. Było to jednak fajnie, bo zjeżdżanie raz po raz przez las po tym świeżym śnieżku było bardzo przyjemne, a drzewa ze sterczącymi gałęziami mija się łatwiej, niż chybotliwych, bezkijkowych narciarzy na stokach Zieleńca.
 
Finałem wycieczki był szczyt Kerpnika, skąd widać już Šerák, a że tam byłem już ostatnio, toteż zawróciłem.
 

 
Zastanawiałem się jeszcze, czy nie wdrapać się na zbocza ośrodka narciarskiego w Červenohorskim Sedle i nie zjechać zamkniętą kilka lat temu czarną trasą (o co do dziś jestem śmiertelnie obrażony), ale nie wyglądała na zbytnio zaśnieżoną.

Widok na ośrodek narciarski Červenohorské sedlo. Zamknięta, czarna trasa widoczna jest po lewej stronie. W oddali – najwyższy szczyt Jeseników – Pradziad