sLOVEnia – wakacyjna miłość.

Słowenia jest znakomitym miejscem na letni wypoczynek dla narciarza i jego rodziny, nawet gdy ta ostatnia niespecjalnie podziela zamiłowanie do zimy.
Pozwólcie że przytoczę tu 10 dowodów, a każdy z nich udokumentuję zdjęciami.

1.  Narciarz lubi góry, a przecież w Słowenii mamy pasma Alp, które wieńczy wysoki na 2864 m.n.p.m. Triglav.

 

2.  Kto chciałby zabrać rodzinę na mniej wymagające trasy, znajdzie mnóstwo malowniczych szlaków turystycznych. Rozpościerają się z nich piękne widoki, do których podziwiania nie są potrzebne „ścieżki w chmurach” ani „wieże widokowe”; wystarczą ławeczki.

 

3. W górach kryje się wiele ośrodków narciarskich, które latem można poeksplorować i poinspirować się do zimowych wyjazdów. Mimo że Słowenia jako kraj sprawia wrażenie całkiem nowoczesnego, to wiele ośrodków ma dość „starodawny” klimat i przywodzi na myśl lata 90-te.

 

4.  Komu spodobają się stare ośrodki narciarskie, ten z pewnością polubi zabytki, takie jak np. zamek Predjamski Grad. Zamek ten jest częściowo wykuty w skale i łączy się z siecią jaskiń, które pełniły rolę piwnic, schronów i dróg ewakuacyjnych.

 

5.  Narciarz lubi chłodek, więc w czasie upałów spodoba mu się Dolina Soczy i jej odnogi. Znajdzie tam wąwozy i kaniony, na przykład takie jak Tolmin, gdzie orzeźwi go chłód górskich strumieni i skał.

 

6. Gdy spodoba mu się woda, może doświadczyć jej w pełni, na przykład na jeziorze Bohinjsko, w którym zamoczy nogi i po którym popływa sobie kajakiem lub SUP- em.

 

7.  Wszystkie wymienione atrakcje można połączyć na jeziorze Bled, które jest pozostałością miłego sercu każdego narciarza lodowca. Tu doświadczymy i sportów wodnych, i zabytków. Nad jeziorem góruje położony na 100-metrowej skale zamek, a na znajdującej się na jeziorze wyspie znajdziemy zabytkowy kościół.

 

8. Jeszcze za mało wody? A może rodzina ma już dość gór? Proszę bardzo, na południu kraju znajdziemy mały fragment wybrzeża Adriatyku i kilka morskich kąpielisk.

 

9.  Narciarz lubi dobrze zjeść i ma podniebienie rozpieszczone czy to pasterskimi daniami austriackiego Tyrolu, czy to śródziemnomorską kuchnią Włoch. W Słowenii znajdziemy wszystkie te akcenty!

 

10.  Słowenia to najczystszy kraj jaki widziałem. Znalezienie śmiecia w przydrożnym rowie graniczy z cudem. Jest też bardzo bezpieczna. Tutaj mało kto stawia płot – większość domów stoi na nieogrodzonych działkach.

 

Dodajmy do tego bliskość Włoch, przyjemny i znajomo brzmiący język i przyzwoite ceny i WUALA, mamy wspaniałą miejscówkę na wakacje!

 

 

Ta lista nie jest pełna – bez problemu można by uzupełnić drugą „dziesiątkę” – trasy rowerowe, via ferraty,  kameralna Lublana, spływy kajakowe; Słowenia to destynacja na niejeden wyjazd!